bg
Napísali o nás

Táto stránka používa súbory cookies, aby sme vám mohli poskytovať služby v čo najvyššej kvalite.

Viac informácií

Súhlasím

Efektívnosť spotreby paliva ako aj ďalšie parametre spojené s prepravami sa dajú sledovať pomocou rôznych monitorovacích systémov. Medzi absolútnu špičku na Slovensku patrí monitorovací systém Dispečer.sk. O možnostiach v rámci palivového hospodárstva viac povedal pre časopis Transport a logistika obchodný zástupca značky pán Jozef Sabo.

Najskôr nám prosím predstavte najvyužívanejšie funkcie systému Dispečer.sk. Ktoré reporty využívajú vaši zákazníci najviac?

Jednoznačne najviac využívajú naši zákazníci „Zoznam vozidiel“, ktorý on-line poskytuje prehľad o stave a polohe vozidiel. Práve vďaka tejto funkcii uprednostňujú klienti náš systém oproti konkurenčným. Medzi ďalšie top reporty patrí automaticky v reálnom čase generovaná „Kniha jázd“, „Mapa jázd“ zobrazujúca aktuálnu polohu vozidiel a priebeh trasy, report „Cestovné náhrady“ či report „Náklady“ zaznamenávajúci náklady viažuce sa k prevádzke vozidla. Rád by som však spomenul aj najobľúbenejšie funkcie systému v rámci problematiky palivového hospodárstva, medzi ktoré patrí napr. „PHM report“ zobrazujúci priebeh paliva v nádrži a report „Porovnanie tankovaní“.

Poďme teda detailnejšie k problematike palivového hospodárstva. Akými spôsobmi možno sledovať spotrebu paliva?

Pomocou nášho systému Dispečer.sk možno sledovať spotrebu paliva 3 rôznymi spôsobmi. V prípade osobných vozidiel odporúčame monitorovať spotrebu paliva pomocou palubného počítača. Z neho sa snímajú a následne zobrazujú údaje v systéme v rôznych reportoch. Druhý spôsob, elektronická palivová sonda, je vhodný pre nákladné vozidlá a kamióny. Meria stav paliva nepretržite, počas jazdy aj v pokoji vozidla, takže dokáže upozorniť na podozrivé úbytky paliva. Pri nákladných vozidlách a kamiónoch je tiež možné snímať spotrebu aj z palubného počítača, táto metóda však nemusí byť dostatočne presná pri dlhých trasách. Poslednou možnosťou ako sledovať spotrebu paliva je vypočítavať ju v systéme zprejdených kilometrov a tankovaní vozidla. Predpokladom tejto metódy je tankovanie vozidla vždy doplna.

Spomínali ste komplexnosť snímania pri použití palivovej sondy. Aká je pridaná hodnota sondy práve pre nákladné vozidlá a kamióny?

Najskôr by som chcel podotknúť, že palivové sondy boli vyvinuté nielen pre potreby nákladných vozidiel a kamiónov, ale sú ozajstným prínosom aj pre autobusy či pracovné stroje.  Všetky tieto vozidlá majú totiž veľké nádrže s veľkým objemom paliva a tým vzniká potenciálne väčšia možnosť krádeže paliva. Výhodou palivovej sondy pri spomínaných vozidlách je fakt, že palivová sonda nesleduje iba spotrebu paliva, ale kontroluje jednotlivé tankovania. Systém následne vyhodnotí rozdiel medzi informáciou z tankovacej spoločnosti a tým, čo sa reálne natankovalo. Tým sa odhalia fiktívne tankovania a neúplné tankovania a Dispečer.sk  pomocou alarmu upozorní na podozrivý úbytok paliva.

Uviedli ste množstvo zaujímavých informácií o možnostiach ako zefektívniť palivové hospodárstvo rôznych vozových parkov. Ako je však možné využitím systému Dispečer.sk reálne ušetriť?

Náš systém Dispečer.sk poskytuje množstvo údajov, na základe ktorých možno naozaj reálne ušetriť, no ak sa pýtate priamo na ušetrenie palivových nákladov... Ide napríklad o možnosť kontroly tankovaní, či vodič naozaj natankoval do nádrže množstvo paliva uvedené na bločku, o porovnanie reálnej spotreby so spotrebou udávanou výrobcom, neustály monitoring paliva (v prípade inštalácie palivovej sondy). Ďalej môžem spomenúť zníženie palivových nákladov prostredníctvom zlepšenia  jazdy vodiča na základe vyhodnotenia štýlu jeho jazdy, prípadne prispôsobenie cien prepravy na základe reálnych nákladov na spotrebu. Veľkou výhodou systému Dispečer.sk je aj fakt, že na základe spotreby vykázanej z nášho monitorovacieho systému si môže firma uplatniť náklady na palivo v rozsahu zaznamenanom monitorovacím systémom. Na tento spôsob účtovania má systém Dispečer.sk potvrdenie od Daňového úradu SR.

Systém Dispečer.sk je aj podľa slov pána Saba naozaj veľkým pomocníkom pre akýkoľvek vozový park. Okrem naozaj reálneho ušetrenia palivových nákladov poskytuje používateľom aj množstvo ďalších výhod. Sprehľadňuje, uľahčuje a zefektívňuje  prácu dispečerov a majiteľom spoločností ponúka možnosť nepretržitej informovanosti o vozovom parku prostredníctvom webovej a mobilnej aplikácie.

Ak vás informácie o systéme Dispečer.sk zaujali, neváhajte nás kontaktovať na tel. čísle +421905 970 590 alebo e-mailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Transport a logistika 06/2016                    Stiahnuť článok v .pdf